خانه / اخبار / گزیده خطبه های نماز جمعه ۳۰ مهرماه شهر جدید هشتگرد

گزیده خطبه های نماز جمعه ۳۰ مهرماه شهر جدید هشتگرد

وقتی به قرآن کریم نگاه می کنیم،می بینیم اوصاف الهی که معمولا به صورت دوگانه ذکر شده اند.قرآن یکی از آن اوصاف را برای پیامبران بیان می فرماید.مثلا در سوره فاطر آیه ۳۰ خداوند درابره خود می فرماید:غفورٌ شکور و اما درباره حضرت نوح(ع) می فرماید انّه کانَ عبداً شکورا ولی در خصوص حضرت نبی مکرم اسلام(ص)همان وصف دوگانه ای که برای ذات اقدس الهی بیان شده است،برای وجود مبارک حضرت می آورد.

آیه ۱۴۳ بقره می فرماید انّ الله بالناس لَرئوفٌ رحیم.در توبه آیه ۱۲۸ لقد جاءکم رسولٌ….بالمومنین رئوفٌ رحیم.

خداوند در قرآن کریم می فرماید: لَقد کان لَکم فی رسول الله اسوه حسنه خداوند پیامبر گرامی اسلام را اسوه و الگو معرفی می فرمایند.آیت الله جوادی املی می فرماید: این اسوه بودن یعنی شاخص ارزیابی و حسابرسی ما مسلمانان است؛یعنی فردای قیامت ارزش ما به اندازه ی شباهت ما به رسول الله است.

یعنی ما به اندازه ی شباهتمان به آن حضرت،انسان هستیم و الا باید از حدیث نبوی به خدا پناه ببریم که می فرماید:محشور می شوند گروه هایی از امت من به شکل های مختلف،بعضی به صورت بوزینه،بعضی به شکل سگ و خوک و غیره.

از ویژگی های ممتاز حضرت نبی خاتم،عبد بودن است.به بیان مرحوم علامه حسن زاده آملی به جای اینکه عابد باشی،عبد باش.

ابلیس شش هزار سال عبادت کرد،عابد شد؛اما عبد نشد.تا عبد نشوی عبادتت سودی به حالت ندارد.

منظور از عبد بودن چیست؟این است که انسان ببیند خدا از او چه می خواهد،نه اینکه هر چه دلش خواست انجام دهد.خداوند در آیه اول سوره اسرا می فرماید: سُبحان الّذی اسری بعَبده لیلاً مِن المَسجد الحرام الی المسجد الاقصی؛یعنی اگر پیامبر اسلام به معراج رفا،به علت عبد بودن ایشان بود؛عبدی که از خود اختیاری ندارد.

این عبد به جایی رسید که کم ترین فاصله را با خدا تجربه کرد.فَکانَ قابَ قَوسین او ادنی. به اندازه دو کمان یا نزدیکتر به خدا نزدیک شد.مقامی که حتی جبرئیل هم به آن دست نیافت و از همراهی با پیامبر در آنجا بازماند.

بنابراین سبک زندگی،بر اساس عبد بودن موجب سعادت انسان می شود.

درباره‌ی master_admin

حتما ببینید

میزخدمت نماز جمعه شهرجدید هشتگردبا حضور مسئولان استانی ،شهرستانی و شهری در مسجد جامع حضرت ولیعصر (عج) برگزار گردید.

میزخدمت نماز جمعه شهرجدید هشتگردبا حضور مسئولان استانی ،شهرستانی و شهری در مسجد جامع حضرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *